Γυμνάσιο Γουμένισσας

1955 Βιβλιοθήκη Διοικητήριο Γουμένισσας

Μαθητιάδα 2009

ΗΜΑΣΤΑΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΕΚΕΙ

Από 8 Μαΐου-13 Μαΐου 2009 πραγματοποιήθηκε η Η΄ Μαθητιάδα στην Πρώτη Σερρών. Πρόκειται για μια ετήσια συνάντηση όλων των γυμνασίων της Ελλάδας καθώς επίσης και ολόκληρης της ομογένειας. Στη συνάντηση αυτή πήραν μέρος συνολικά 92 ελληνόγλωσσα σχολεία από όλο τον κόσμο. Ο νομός μας εκπροσωπήθηκε από το δικό μας γυμνάσιο. Το γυμνάσιο της Γουμένισσας. Οι προετοιμασίες διήρκησαν αρκετούς μήνες μέχρι να έρθει η ημέρα της αναχώρησης. Δεκατέσσερις μαθητές και δυο συνοδοί αναχώρησαν για τις παιδικές κατασκηνώσεις “τσαφ – τσουφ” όπου και θα διέμεναν για τις επόμενες έξι μέρες. Το βράδυ της Παρασκευής 8 Μαΐου πραγματοποιήθηκε η τελετή έναρξη της Η΄ Μαθητιάδας. Μια τελετή που δεν είχε να ζηλέψει σε τίποτα από την τελετή έναρξης των ολυμπιακών αγώνων.

1956 Oikima Iwakeimidh

Το επόμενο πρωινό, με την άφιξή μας στους χώρους της μαθητιάδας πρώτο μέλημα της αποστολής ήταν η δημιουργία του περιπτέρου της Γουμένισσας. Σ’ αυτό το σημείο θα ήταν παράλειψή μας να μην ευχαριστήσουμε την τοπική κοινωνία και τους φορείς του δήμου μας και της Νομαρχίας, για την παραχώρηση υλικού για την δημιουργία του περιπτέρου μας. Ένα μεγάλο ευχαριστώ λοιπόν στους κυρίους Αϊδαρίνη , Ευτυχίδη , Τάτση, για τα κρασιά που προσέφεραν. Τα παραδοσιακά γλυκά ήταν και αυτά προσφορά από την οικοτεχνία <<Οι Γουμένισσες>>. Οι αφίσες που παρουσίαζαν τις ομορφιές του τόπου μας αλλά και του νομού ήταν προσφορά της Νομαρχιακής αυτοδιοίκησης, του Επιμελητήριου Ν. Κιλκίς και του Δήμου Γουμένισσας.

Μετά την ολοκλήρωση του περιπτέρου οι μαθητές μας ξεκίνησαν τα αγωνίσματα στα οποία είχαν δηλωθεί. Αγωνίσματα που τα συναντούσαν για πρώτη φορά αλλά όπως θα αναφέρουμε και παρακάτω τα πήγαν περίφημα. Η σκέψη μας ήταν οι μαθητές μας να έρθουν σε επαφή με αθλήματα που δεν γνώριζαν. Έτσι είχαμε συμμετοχή σε ξιφασκία, σκοποβολή, ιππασία ,κανόε καγιάκ ,χόκευ σε χόρτο, καταδύσεις, τζούντο κ.λ.π. Έτσι κύλησαν και οι επόμενες μέρες με αγωνίσματα τα πρωινά και περιηγήσεις τα απογεύματα.

To μεσημέρι της Τετάρτης και μετά την τελετή λήξης όλες οι αποστολές πήραν το δρόμο της επιστροφής. Έτσι και εμείς επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο που θα μας έφερνε πίσω στη Γουμένισσα. Αν και σ’ αυτές τις εκδηλώσεις το τελευταίο πράγμα που μετράει είναι τα μετάλλια, οι μαθητές μας τα πήγαν περίφημα αποδεικνύοντας στην πράξη πως υπάρχει περίσσιο ταλέντο στον τόπο μας.

Συνολικά συγκεντρώσαμε 14 μετάλλια. Αναλυτικότερα. Χρυσό κατέκτησαν: Η ομάδα χόκευ σε χόρτο. Την ομάδα αποτελούσαν οι μαθητές: Αντώνης Καρατζιάς, Καρακόλης Βαγγέλης, Λιτητάρης Αντώνης, Βαλκάνης Βαγγέλης, Κούδης Δημήτρης, Παυλίδης Θεόδωρος και Λιπάνης Κων/νος .Ο Λιπάνης Κων/νος χρυσό στο τριάθλο. Η Τραχανίδου Κατερίνα χρυσό στη σφαίρα. Ο Καρακόλης Βαγγέλης ασημένιο στην πάλη και χάλκινο στο κανόε καγιάκ. Ο Παυλίδης Θεόδωρος χάλκινο στην πάλη και στο τζούντο. Ο Λιτητάρης Αντώνης ασημένιο στην ενόργανη γυμναστική, στο τραμπολίνο και χάλκινο στις καταδύσεις από βατήρα 25 μ. Η Τραϊανού Γαβριέλα ασημένιο στην ενόργανη γυμναστική. Ο Αρδάλης Δημήτρης χάλκινο στο μοντέρνο πένταθλο και στην ποδηλασία. Ο Τάπος Λάζαρος χάλκινο στην κολύμβηση. Επίσης η ομάδα μπάσκετ αγοριών και η ομάδα Μπιτς Βόλεϊ των κοριτσιών κατέκτησαν την τέταρτη θέση .Την τέταρτη θέση επίσης κατέλαβε και η Καρατζιά Κατερίνα στο τρίαθλο κοριτσιών.

Η αποστολή του γυμνασίου Γουμένισσας απαρτίζονταν από τους παρακάτω: Συνοδοί καθηγητές: Βαλκάνης Νέστορας, Τζιμούλη Ελένη, Τσαγκάρη Πόπη, Θεοδωρίδης Αλέξανδρος, Ζαγόρας Γρηγόρης, Πατρίκιος Χαράλαμπος και Σπανός Παναγιώτης, οι οποίοι εναλλάσσονταν ανά δυο ημέρες.

Μαθητές: Καρατζιάς Αντώνης, Αρδάλης Δημήτρης, Παπαλέξης Γιάννης, Λιπάνης Κων/νος, Κούδης Δημήτρης, Παυλίδης Θεόδωρος, Καρακόλης Βαγγέλης, Τάπος Λάζαρος, Λιτητάρης Αντώνης, Βαλκάνης Βαγγέλης, Τραχανίδου Κατερίνα, Βαλκάνη Όλγα, Τραιανού Γαβριέλα, Καρατζιά Κατερίνα.

Ήταν μια εμπειρία που θα μείνει στη μνήμη μας βαθιά χαραγμένη για πάντα.