ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

ΣΤΟ 30o ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΗΣ I.S.M.E.

Στις  18 Ιουλίου 2012 το σχολείο μας προσκλήθηκε και συμμετείχε με το  Μουσικό Σύνολο Χάλκινων Πνευστών που διαθέτει, στην Ελληνική βραδιά που διοργανώθηκε κατά τη διάρκεια του 30ου Παγκόσμιου Συνεδρίου της ISME (International Society for Musik Education).

Το 30ο Παγκόσμιο Συνέδριο της ISME πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης στις 15-20 Ιουλίου του 2012. Διοργανώθηκε από την Ε.Ε.Μ.Ε (Ελληνική Ένωση για τη Μουσική Εκπαίδευση) και είχε θέμα: <<Μουσική Παιδεία: Από τους Αρχαίους Έλληνες Φιλοσόφους προς τις Παγκόσμιες Μουσικές κοινότητες>>.

Τις εργασίες του συνεδρίου αλλά και τις καλλιτεχνικές εκδηλώσεις παρακολούθησαν περισσότεροι από 2500 σύνεδροι.

Η εκδήλωση στην οποία συμμετείχαν οι μαθητές του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε στις 18 Ιουλίου 2012 στον εξωτερικό χώρο του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης.

Συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές:

Αναστάσιος Ζώρας          κλαρίνο

Μάριος Γευγελής             κλαρίνο

Ραφαήλ Γευγελής             κλαρίνο

Αθανάσιος Γευγελής        κλαρίνο

Ευάγγελος Γευγελής         κλαρίνο

Χρυσοβαλάντης Βέλκος   τρομπέτα

Νικόλαος Ζώρας               τρομπέτα

Χρήστος Ζώρας                κρουστά

Αιμίλιος Ζώρας                 κρουστά

Βάιος Γιάντσης                 κρουστά

Παρουσίασαν τα τοπικά παραδοσιακά τραγούδια: Συρτό Γουμένισσας, Σόφκα, Λυμπίω, Λισάβω, Χασαποσέρβικο, Λεβέντικο, Κόρη Ελένη.

Την προετοιμασία των μαθητών του Μουσικού Συνόλου ανέλαβε η καθηγήτρια Μουσικής του σχολείου μας κ. Αθανασίου Αικατερίνη, με την ηθική και υλική στήριξη του προέδρου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων κ. Ζώρα Αντωνίου ο οποίος είναι και μουσικός.

Οι μαθητές του σχολείου μας καταχειροκροτήθηκαν, κερδίζοντας τις εντυπώσεις, από τους συμμετέχοντες στο συνέδριο αλλά και γενικότερα από όλους τους θεατές.