ΕΚΔΗΛΩΣΗ - ΔΙΑΛΕΞΗ - ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ 20-5-2014

Την Τρίτη 20-5-2014 και την Τετάρτη 21-5-2014  έγινε ειδική εκδήλωση στο σχολείο μας, στην οποία παρουσιάστηκαν οι εργασίες που εκπονήθηκαν κατά το σχολικό έτος 2013-2014 από τους μαθητές μας υπό την καθοδήγηση των καθηγητών τους, στα πλαίσια Πολιτιστικών Προγραμμάτων, Προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, και Βιωματικών Δράσεων (project).

Την πρώτη ημέρα 20-5-2014 έγινε παρουσίαση του Πολιτιστικού Προγράμματος: <<Αγία Σοφία - Μια απόπειρα ιστορικής και καλλιτεχνικής προσέγγισης>>   το οποίο εκπονήθηκε από τους μαθητές με υπεύθυνες καθηγήτριες την κ. Μάλλιου Θεοδώρα ΠΕ08 και την κ. Σταύρου Χρύσα ΠΕ02.

Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ως επίσημος προσκεκλημένος ομιλητής, ο κ. Ανδρέας Γκουτζιουκώστας Επίκουρος Καθηγητής Βυζαντινής Ιστορίας στο Α.Π.Θ.